Home https://server7.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sruj/smyrwpoii/p2/ Sport https://server7.kproxy.com/servlet/redirect.srv/sruj/smyrwpoii/p2/ Champions League TV schedule, results: PSG and Atalanta win the quarterfinals on Wednesday

Champions League TV schedule, results: PSG and Atalanta win the quarterfinals on Wednesday



The UEFA Champions League has resumed the 2019-20 season this week after nearly five months without a game. The Champions League, like the rest of the sports world, came to a halt in March due to the coronavirus pandemic. UEFA then gave local leagues a chance to end their seasons before resuming competition for the best European football award in Europe on August 7th. The race will have a final unlike any other in its history this month, and every game the rest of the way is streaming on CBS All Access.

The 2019-20 Champions League season resumed in the knockout round, with four rounds of 1

6 seconds on Friday and Saturday to determine the quarter-final field. Four games in the next round are scheduled: PSG against Atalanta; Atletico Madrid against RB Leipzig; Barcelona against Bayern Munich and Manchester City against Lyon. The quarterfinals start on Wednesday, August 12, in Lisbon, Portugal.

Below you will find the full schedule the rest of the way. You can broadcast each match on CBS All Access, and the selected matches will be broadcast on CBS Sports Network television. Each of the last three rounds in Lisbon will be one-legged.

Round of 16 (continued)

(All time US / Eastern)

Friday, August 7
Manchester City 2, Real Madrid 1 (city advance 4-2 total) ANSWER TO THE MATCH
Juventus 2, Lyon 1 (advance Lyon, 2-2, total for away goals) ANSWER TO THE MATCH

Saturday, August 8
Barcelona 3, Napoli 1 (advance Barcelona with 4: 2 total) ANSWER TO THE MATCH
Bayern Munich 4, Chelsea 1 (Bayern advance 7-1 total) | ANSWER TO THE MATCH

Quarter finals

Wednesday, August 12
Atalanta vs. Paris Saint-Germain, 15:00 CBS All Access – Estádio do Sport, Lisbon

Thursday, August 13
RB Leipzig v Atletico Madrid, 15:00 CBS All Access – Estádio José Alvalade, Lisbon

Friday, August 14
Barcelona vs. Bayern Munich, 15:00 CBS All Access – Estádio do Sport, Lisbon

Saturday. August 15
Manchester City vs. Lyon, 15:00 CBS All Access – Estádio José Alvalade, Lisbon

semifinals

Tuesday, August 18
TBD vs. TBD, 15:00 CBS All Access – Estádio do Sport, Lisbon

Wednesday, August 19
TBD vs. TBD, 15:00 CBS All Access – Estádio José Alvalade, Lisbon

Final

Sunday, August 23
TBD vs. TBD, 15:00 CBS All Access and CBS Sports Network – Estádio do Sport, Lisbon


1 match – group stage

Tuesday, September 17
GROUP F: Inter Milan 1, Slavia Prague 1
GROUP G: Lyon 1, Zenit 1
GROUP E: Naples 2, Liverpool 0
GROUP E: Red Bull Salzburg 6, Genk 2
GROUP F: Borussia Dortmund 0, Barcelona 0
GROUP G: RB Leipzig 2, Benfica 1
GROUP N: Valencia 1, Chelsea 0
GROUP H: Ajax 3, Lille OSC 0

Wednesday, September 18
GROUP A: Club Brugge 0, Galatasaray 0
GROUP B: Olympiacos 2, Tottenham 2
GROUP A: PSG 3, Real Madrid 0
GROUP B: Bayern Munich 3, Red Star Belgrade 0
GROUP C: Dinamo Zagreb 4, Atalanta 0
GROUP C: Manchester City 3, Shakhtar Donetsk 0
GROUP D: Lokomotiv Moscow 2, Bayer Leverkusen 1
GROUP D: Atletico Madrid 2, Juventus 2

Match 2 – group stage

Tuesday, October 1
GROUP A: Real Madrid 2, Club Brugge 2
GROUP C: Shakhtar Donetsk 2, Atalanta 1
GROUP A: PSG 1, Galatasaray 0
GROUP B: Bayern Munich 7, Tottenham 2
GROUP B: Red Star Belgrade 3, Olympiacos 1
GROUP C: Manchester City 2, Dinamo Zagreb 0
GROUP D: Juventus 3, Bayer Leverkusen 0
GROUP D: Atletico Madrid 2, Lokomotiv Moscow 0

Wednesday, October 2
GROUP E: Genk 0, Naples 0
GROUP F: Borussia Dortmund 2, Slavia Prague 0
GROUP E: Liverpool 4, Red Bull Salzburg 3
GROUP F: Barcelona 2, Inter Milan 1
GROUP G: Lyon 2, RB Leipzig 0
GROUP G: Zenit 3, Benfica 1
GROUP H: Chelsea 2, Lille OSC 1
GROUP N: Ajax 3, Valencia 0

Match 3 – group stage

Tuesday, October 22
GROUP C: Shakhtar Donetsk 2, Dinamo Zagreb 2
GROUP D: Atletico Madrid 1, Bayer Leverkusen 0
GROUP A: PSG 5, Club Brugge 0
GROUP A: Real Madrid 1, Galatasaray 0
GROUP B: Bayern Munich 3, Olympiacos 2
GROUP B: Tottenham 5, Red Star Belgrade 0
GROUP C: Manchester City 5, Atalanta 1
GROUP D: Juventus 2, Lokomotiv Moscow 1

Wednesday, October 23
GROUP G: RB Leipzig 2, Zenit 1
GROUP N: Chelsea 1, Ajax 0
GROUP E: Napoli 3, Red Bull Salzburg 2
GROUP E: Liverpool 4, Genk 1
GROUP F: Inter Milan 2, Borussia Dortmund 0
GROUP F: Barcelona 2, Slavia Prague 1
GROUP G: Benfica 2, Lyon 1
GROUP H: Lille OSC 1, Valencia 1

Match 4 – group stage

Tuesday, November 5
GROUP F: Barcelona 0, Slavia Prague 0
GROUP G: RB Leipzig 2, Zenit 0
GROUP E: Napoli 1, Red Bull Salzburg 1
GROUP E: Liverpool 2, Genk 1
GROUP F: Borussia Dortmund 3 Inter Milan 2
GROUP G: Lyon 3, Benfica 1
GROUP N: Chelsea 4, Ajax 4
GROUP H: Valencia 4, Lille OSC 1

Wednesday, November 6
GROUP B: Bayern Munich 2, Olympiacos 0
GROUP D: Juventus 2, Lokomotiv Moscow 1
GROUP A: PSG 1, Club Brugge 0
GROUP A: Real Madrid 6, Galatasaray 0
GROUP B: Tottenham 4, Red Star Belgrade 0
GROUP C: Dinamo Zagreb 3, Shakhtar Donetsk 3
GROUP C: Manchester City 1, Atalanta 1
GROUP D: Bayer Leverkusen 2, Atletico Madrid 1

Match 5 – group stage

Tuesday, November 26
GROUP A: Galatasaray 1, Club Brugge 1
GROUP D: Bayer Leverkusen 2, Lokomotiv Moscow 0
GROUP A: Real Madrid 2, PSG 2
GROUP B: Bayern Munich 6, Red Star Belgrade 0
GROUP B: Tottenham 4, Olympiacos 2
GROUP C: Atalanta 2, Dinamo Zagreb 0
GROUP C: Manchester City 1, Shakhtar Donetsk 1
GROUP D: Juventus 1 Atletico Madrid 0

Wednesday, November 27
GROUP G: Zenit 2, Lyon 0
GROUP N: Valencia 2, Chelsea 0
GROUP E: Liverpool 1, Naples 1
GROUP E: Red Bull Salzburg 4, Genk 1
GROUP F: Barcelona 3, Borussia Dortmund 1
GROUP F: Inter Milan 3, Slavia Prague 1
GROUP G: Benfica 2, RB Leipzig 2
GROUP H: Ajax 2, Lille 0

Match 6 – group stage

Tuesday, December 10
GROUP E: Naples 4, Genk 0
GROUP E: Liverpool 2, Red Bull Salzburg 0
GROUP F: Borussia Dortmund 2, Slavia Prague 1
GROUP F: Barcelona 2, Inter Milan 1
GROUP G: Lyon 2, RB Leipzig 2
GROUP G: Benfica 3, Zenit 0
GROUP H: Chelsea 2, Lille OSC 1
GROUP N: Valencia 1, Ajax 0

Wednesday, December 11
GROUP C: Manchester City 4, Dinamo Zagreb 1
GROUP C: Atalanta 3, Shakhtar Donetsk 0
GROUP A: PSG 5, Galatasaray 1.
GROUP A: Real Madrid 3, Club Brugge 1
GROUP B: Bayern Munich 3, Tottenham 1
GROUP B: Olympiacos 1, Red Star Belgrade 1
GROUP D: Juventus 2 Bayer Leverkusen 0
GROUP D: Atletico Madrid 2, Lokomotiv Moscow 0

Round of 16

Tuesday, February 18
Borussia Dotmund 2, PSG 1
Atletico Madrid 1, Liverpool 0

Wednesday, February 19
Atalanta 4, Valencia 1
RB Leipzig 1, Tottenham 0

Tuesday, February 25th
Bayern Munich 3, Chelsea 0
Barcelona 1, Naples 1

Wednesday, February 26
Manchester City 2, Real Madrid 1
Lyon 1, Juventus 0

Tuesday, March 10
Atalanta 4, Valencia 3 (ATA unit advance, 8-4)
RB Leipzig 3, Tottenham 0 (RBL unit advance, 4-0)

Wednesday, March 11
Atletico Madrid 3, Liverpool 2 (Atletico advances overall, 4-2)
PSG 2, Borussia Dortmund 0 (PSG unit advance, 3-2)




Source link